Roadeo Champions


1st Place Single Axle Winners

1985 Howard Carman/Thomas Frank- Colorado Dept. of Highways
1986 Stan Mauch/Don Huff- Colorado Dept. of Highways
1987 Dan Staley/Mark Bowman- City of Arvada
1988 Mark Bowman/Dan Stanley- City of Arvada
1989 Clint Cordova/Steve Raney- Colorado Dept. of Highways
1990 JoAnn Clay/Frank Bargas- City of Arvada
1991 Richard Clennin/Tom Downey- Colorado Dept. of Transportation
1992 Brian Williams/JoAnn Clay- City of Arvada
1993 Robert Hanson/Dennis Schubert- Colorado Dept. of Transportation
1994 JoAnn Clay/Brian Williams- City of Arvada
1995 Steve Bourdette/Pat Acord- Colorado Dept. of Transportation
1996 Wes Bocanegra/Brian O'Connell- City of Fort Collins
1997 Greg DeLeon/Eric Woods- Caltrans
1998 Eric Woods/Doug Bungarz- Caltrans
1999 Bob Strait/Steve Shepard- Maine Department of Transportation
2000 Gary Bedrosky/Bill Frederick- City of Omaha
2001 Bill Frederick/Gary Bedrosky- City of Omaha
2002 Sam Salvo/Dean Decker- Colorado Department of Transportation
2003 Kent Morrell/Daniel Pacheco- City of Greeley
2004 Ken Tunson/Steve Lohner- Denver International Airport
2005 Kirk Mardesen/Daniel Pacheco- City of Greeley
2006 Dale Frey/Vic Schroeder- Summit County
2007 Spencer Esch/Chip Buttrick- Town of Breckenridge, CO
2008 Vic Schroeder/Dale Frey- Summit County
2009 Tim Lollar/Rex Harden- Oregon Skills Demo
2010 Vic Schroeder/Greg Todd- Summit County, CO
2011 Tom Bucholz/Mike Nickless- City of Arvada, CO
2012 Jeff Nelson/Ben Sawaya- City of Arvada, CO
2014 Joe Miles/Tyler Simpson- City of Westminster, CO
2015 Josa Martinez/Dan Pacheco- City of Greeley, CO
2016 Troy Greg/Dussart Phillips- City of Greenwood Village
2017 Curtis Lewis/Mark Merrill- Maine DOT

1st Place Tandem Axle Winners

1985 Steve Hitchcock/Mark Getman- City of Boulder
1986 Mark Bowman/John Wyant- City of Arvada
1987 Gary Lindauer/Dave Ackley- City of Arvada
1988 Keith Glaser/Danny Robinett- City of Fort Collins
1989 Bill Morgan/Bob Moran- City of Westminster
1990 Brian Williams/John Wyant- City of Arvada
1991 Mike Onken/Phil Collier- City of Lakewood
1992 Doug Chavez/John Wyant- City of Arvada
1993 Steve Bourdette/James Carnahan- Colorado Dept. of Transportation
1994 Jeff Kiser/Mark Vukich- Caltrans - Hercules & Quincy
1995 John Bishop/Paul Valentine- Nebraska Dept. of Roads
1996 Reed Hanlon/Will Fogelberg- King County Dept. of Transportation
1997 Brian Williams/JoAnn Clay- City of Arvada
1998 Eric Woods, Dist. 6/ Doug Bungarz, Dist. 2- Caltrans
1999 Will Fogelberg/Warren McDaniel- King County Dept. of Transportation
2000 Sam Salvo/Dean Decker- CDOT - Pueblo
2001 Joe Mata/Randy Walrath- City of Greeley
2002 Dale Haun/Brent Rogers- Caltrans
2003 Kent Morrell/Daniel Pacheco- City of Greeley
2004 Scott Trengove/Manuel Rivas- Denver International Airport
2005 Jess Rudey/Danny Nielsen- City of Westminster
2006 Bill Morgan/Tom Berdahl- City of Westminster
2007 Jason Chadick/Alan Jefferson- DelDOT - Dover
2008 Scott Grimes/Alan Schmidt- City of Kearney, NE
2009 Larry Kinnison/Brian Loper- City of Greeley, NE
2010 Eric Schneider/Tim Bradys- City of Loveland, CO
2011 Tom Swartwood/Brian Williams- City of Arvada, CO
2012 Tod Anderson/Toby Meissner- City of Westminster, CO
2014 Bill Kreis/Mike Miller- Missoula County Road Dept
2015 Bill Kreis/Mike Miller- Missoula County Road Dept
2016 Matt Casey/Cathey Hadrey- City of Westminister
2017 Kris Ashe/Matt Mohney- Thurston County Public Works

1st Place Motor Grader Winners

1991 Roger Cline- Arapahoe County
1992 Lauren Erickson- McPherson County, KS
1993 Lauren Erickson- McPherson County, KS
1994 Todd Murdock- Larimer County
1995 Ted Nauta- Larimer County
1996 Jim McBreen- Gunnison County
1997 Laverne Johnson- North Dakota Dept. of Transportation
1998 Larry Muirhead- Larimer County
1999 Eric Woods- Caltrans
2000 Vic Schroeder- Summit County Road & Bridge
2001 Dale Frye- Summit County Road & Bridge
2002 Spencer Esch- Town of Breckenridge
2003 Vic Schroeder- Summit County
2004 Spencer Esch- Town of Breckenridge
2005 Vic Schroder- Summit County R & B
2006 Doug Nisbet- Lewis & Clark County Road Dept.
2007 Dale Frey- Summit County, CO
2008 Dale Frey- Summit County, CO Road & Bridge
2009 Spencer Esch- Town of Breckenridge, CO
2010 Vic Schroeder- Summit County, CO
2011 Vic Schroeder- Summit County, CO
2012 Spencer Esch- Summit County Road and Bridge
2014 Jeff DeBeer- DeBeer Serv.
2015 Jeff DeBeer- DeBeer Serv.
2016 Jerry Macklberg- Larimer County Road and Bridge
2017 Christopher Bouchard- Town of Shrewsbury

1st Place Loader Winners

1985 Eric Nilemo- City of Greenwood Village
1986 Robert Riggle- Town of Vail
1987 Eldon Horn- City of Aurora
1988 Robert Riggle- Town of Vail
1989 David Stene- Colorado Dept. of Transportation
1990 Rick Vendegna- City of Arvada
1991 Kevin Meredith- City of Fort Collins
1992 John Mounier- City of Aurora
1993 David Priddy- City of Loveland
1994 Mark Huckenpahler- Colorado Dept. of Transportation
1995 Doug Bungarz- California Dept. of Transportation - Chester
1996 Jim Michaelson- Ada County Highway Dist., Boise, ID
1997 Jim Michaelson- Ada County Highway Dist., Boise, ID
1998 David Priddy- City of Loveland
1999 Eric Woods- Caltrans
2000 Bill Frederick- City of Omaha
2001 Jarrett Porter- Idaho Department of Transportation
2002 Bill Frederick- City of Omaha
2003 Jason Lemke- Town of Breckenridge
2004 Chip Buttrick- Town of Breckenridge
2005 Robin Miland- Missoula, Montana
2007 FC Dobbs- City of Aspen
2008 Spencer Esch- Town of Breckenridge, CO
2009 Curtis Lupton- Gunnison County, CO
2010 Tim Loller- Oregon Skills Demo
2011 Randy Miller- City of Arvada, CO
2012 Spencer Esch- Summit County Road and Bridge
2014 Brian Rowe- Town of Windsor
2015 Bobby Amidon- Ada County Highway District
2016 Spencer Esch- National Parks
2017 Spencer Esch- Bureau of Reclamation

1st Place Skid Steer Winners

2016 Justin Kearney- Town of Estes Park
2017 Juan Salas